PDFER — PDF Arama Motoru

Vassilis K.Fouskas – Balkanlar Ortadoğu Kafkasya-Kingston Üniversitesi’nde görev yapan Yunanlı araştırmacı ve gazeteci Fouskas ABD’nin önde gelen stratejisti ve eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Zbigniew Brzezinski’nin Büyük Satranç Tahtası kitabında ileri sürdüğü görüşlerle tartışarak, Avrasya’ya ilişkin barışçı ve dayanışmacı öneriler geliştirmeye çalışıyor.

Küresel egemenlik için Avrasya’ya egemen olmanın şart olduğunu belirten Brzezinski, özellikle petrol ve doğal gaz kaynakları açısından zengin enerji havzalarının önemine dikkat çekiyor ve ABD’nin bölgeye egemen olması için ne yapması gerektiğini tartışıyordu. Nitekim Afganistan, Gürcistan ve Irak’a yönelik Amerikan müdahalelerinin hep bu Satranç Oyunu’nun birer parçası olduğu artık biliniyor.

Soğuk Savaş’ın bitiminden ve 11 Eylül saldırısından sonra ABD’nin askeri ve politik stratejilerinde nelerin değiştiğini ele alan Fouskas, Avrasya’da Avrupa Birliği’nin izlediği alternatif politikaları da eleştiriyor ve özellikle Almanya, Fransa, İngiltere ve Türkiye’nin rollerini tartışıyor.

 

⤋⤋⤋https://mega.nz/⤋⤋⤋
Benzer PDF Dosyaları:
Bir Cevap Yazın